Снятие ломки в Киеве

Безболезненное снятие ломки в Киеве


Центр детоксикації Наркозалежність "Чищення крові"

"Чищення крові"

Коли я чую прохання наркомана : "доктор, будь ласка, почистите мені кров" - я здригаюся, чесне слово. Мені так і представляється, що потрібно цю кров цілком випустити і пройтися по ній одежною щіткою. Кров, звичайно, не килим, і її не чистять. Я не знаю, звідки взявся термін "чищення крові", але підозрюю, що тут не обійшлося екстрасенсів - фахівців з "шлаків організму".

Насправді йде мова про групу процедур, які у медиків мають загальну назву "екстракорпоральна детоксикація". У неї зазвичай включають гемосорбцію, плазмаферез і ликворосорбцию. Що ж це таке?

1. Гемосорбція - спосіб фізичної дії на кров, що полягає в тому, що її пропускають через сорбент (це особливим чином оброблені шматочки вугілля або інших матеріалів з великою всмоктуючою здатністю).

2. Ликворосорбция - те ж саме, але з ліквором (спинномозковою рідиною).

3. Плазмаферез - розподіл крові на формені елементи (клітини) і плазму, тобто ту її частина, яка є просто розчином білків і не містить ніяких клітин - ні еритроцитів, не лейкоцитів, ні яких-небудь інших. Після розподілу формені елементи повертають в кров'яне русло, а плазму просто виливають, заміщаючи втрачений об'єм стерильним розчином.

Для того, щоб кров і плазма не згорталися в перекачуючому пристрої і на сорбенті, їх заздалегідь надлишково насичують гепарином - речовиною, що не дозволяє крові згортатися взагалі (у тому числі і в посудинах кровоносної системи).

Після того, як кров або ліквор пропущені через сорбент (при гемо і ликворосорбции), вони повертаються туди, звідки були узяті - кров у вену, ліквор - в особливий простір усередині хребта.

Усі три процедури можуть тривати півгодини і більше того. Звичайно, вони пов'язані з порушенням шкірних покривів (а у разі ликворосорбции - і з порушенням твердої оболонки спинного мозку) і проникненням у внутрішні середовища організму, а тому є хірургічними втручаннями з усіма витікаючими наслідками (необхідність стерильності, можливість ускладнень і тому подібне).

Передбачається (принаймні так вважають хворі)що в результаті цих заходів кров (чи ліквор) звільняються від токсинів, які утворюються в результаті прийому наркотиків і це йде на користь здоров'ю.

Я не фахівець з екстракорпоральної детоксикації. Проте мене завжди мучило питання - які ж все-таки токсини осідають на сорбенті? І ось що я відповів на нього самому собі.

Дійсно, якщо наркоман нещодавно ввів собі наркотик, цей наркотик ми можемо упіймати сорбентом. В результаті наркотика в крові не буде, і почнеться абстиненція ("ломка"). Мета досягнута.

Але, з іншого боку, якщо ми не зробимо ні гемосорбції, ні ликворосорбции, абстиненція все одно почнеться через 12 годин (найпізніше - через 24). А якщо абстиненція вже почалася, тобто наркотиків в крові вже немає, а зазвичай так і буває - ніхто не проводить гемосорбцію відразу після прийому наркотиків - те чому ж ми тоді намагаємося очистити кров?

Виходить, стараємося марно, та ще піддаємо хворого ризику, пов'язаному з перенасиченням крові гепарином і порушенням цілісності шкірних покривів.

Іноді наркомани (ті, хто використовують наркотики кустарного виготовлення) стверджують, що кров "очищається від бруду, який міститься в наркотиках". Під "брудом" вони мають на увазі ті найдрібніші частинки рослинної сировини, які неможливо відфільтрувати домашніми методами і від яких готові розчини наркотиків стають темними і непрозорими.

Так от, ці частинки дійсно потрапляють в кров з наркотиком при внутрішньовенному вступі. Але вони не вічно циркулюють в крові, а досить швидко (протягом декількох годин) поглинається клітинами - макрофагами, які плавають в крові. У макрофагах вони частково руйнуються, а ті, що не зруйнувалися концентруються в інших клітинах, що вистилають внутрішню поверхню кровоносних судин, які називаються клітинами ретикулоендотеліальної системи (РЭС) і знаходяться переважно в посудинах печінки. У клітинах РЭС вони або руйнуються, або так і залишаються. І ніяка гемосорбція їх звідти не витягне.

Але гемосорбцією лікують досить широко, і багато пацієнтів (хоч і не усе) відчували полегшення в результаті такого лікування. У чому ж справа? А в тому, що після гемосорбції доктора зазвичай призначають хворим успокаи-ающие, снодійні і знеболюючі засоби. Вони-то і допомагають. Але навіщо тоді гемосорбція?

Саме тому у своєму відділенні ми не робимо гемосорбцію усім наркоманам. Іноді робимо - в двох ситуаціях:

1. Коли в наявності передозування наркотиків, особливо з групи барбітуратів (снодійних) і потрібно терміново вивести їх надлишкову кількість, поки хворий не помер від зупинки дихання.

2. Коли в результаті лікування абстиненції заспокійливими, снодійними і знеболюючими препаратами хворої виявляється "переобтяженим" ними - занадто в'ялим, сонливим, апатичним і слабким. Ось тоді від гемосорбції дійсно ми спостерігаємо позитивний ефект. Пацієнти після неї бадьорішають і краще за себе, активніше відчувають.

Тому раджу Вам не женуться за "чищенням крові" і не тероризувати лікарів вимогами виробити її. Самі знаєте, Вам це обійдеться недешево. До того ж є певний ризик, як і при всякому хірургічному втручанні (хоч він і невеликий при гемосорбції і плазмаферезі).

Особлива розмова про ликворосорбции. Оскільки при цій процедурі порушується цілісність не лише шкірних покривів, але і оболонок спинного мозку і відбувається проникнення в простір, який є загальним для спинного і головного мозку, досить високий ризик розвитку серйозних ускладнень. Звичайно, досвідчені лікарі прагнуть їх уникнути, але ризик-то залишається! На тлі сумнівної ефективності процедур екстракорпоральної детоксикації при абстиненції Наркогену цей ризик представляється мені невиправданим.

Крім того, я неодноразово розмовляв з наркоманами, яких лікували за допомогою ликворосорбции. Досить часто вони скаржилися на сильні болі в спині, що з'явилися приблизно через 3-4 тижні після процедури і що посилюються в абстиненції (природно, якщо наркотизація поновилася, що відбувається часто).

Тому не рекомендую удаватися до лікування абстиненції (і взагалі наркоманії) методом ликворосорбции. Це хороший метод для лікування менінгіту, ускладнень травм головного мозку, рассеяного склерозу, нарешті. Але тільки не наркоманії.

Сергій Белогуров


Додати коментар


 
- Допомога | Детоксикация | Статті фахівців | Карта | Терапія -
Банер